Czy można podawać psom owoce?

- Jak wprowadzić owoce do diety zwierzaka?
- Jakimi owocami można karmić psy?
- Dozwolone owoce
- Owoce, które należy ograniczyć
- Owoce, których nie wolno podawać psom
Oprócz specjalistycznej karmy dla psów owoce powinny być obecne w diecie zwierzęcia, ponieważ zawierają witaminy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Jak wprowadzić owoce do diety zwierzaka?
Istnieje kilka podstawowych zaleceń ekspertów na temat tego, jak prawidłowo zacząć wprowadzać owoce do diety zwierząt domowych. Są to następujące wskazówki:
- Każdy owoc, z którym zwierzę wcześniej nie miało styczności, podawać w odstępie 2-3 dni od następnego i tylko w niewielkich ilościach.
- Obserwuj reakcję. Nudności, biegunki, łzawienie oczu, zaczerwienienie w okolicy małżowin usznych, na różnych obszarach skóry, to oznaki reakcji alergicznej na określony owoc. Dlatego właśnie tak ważne jest pierwsze spośród zaleceń, dotyczące wprowadzenia nowego produktu do diety czworonoga.
- Przyzwyczajaj zwierzę do produktów roślinnych od jego najmłodszych lat.
- W diecie czworonoga powinny być obecne wyłącznie świeże owoce. Pamiętaj, aby monitorować reakcję jego organizmu na nowy pokarm.
Jakimi owocami można karmić psy?
Istnieje ogólna lista dopuszczalnych owoców, ale tylko sam właściciel będzie w stanie ustalić, czy nadają się one do karmienia jego zwierzęcia. Nietolerancja pokarmowa jest indywidualną cechą czworonogów. Konieczne jest przestrzeganie wcześniej określonych zaleceń, aby pies nie miał skutków ubocznych w postaci nudności, wymiotów i zaburzeń żołądkowo-jelitowych.
Dozwolone owoce
Banan
Zawiera wiele niezbędnych kompleksów witaminowych i mineralnych. Generalnie ten owoc jest bezpieczny dla psów, jednak lepiej podawać im niedojrzałe banany – przejrzałe mają działanie przeczyszczające. Optymalna częstotliwość karmienia tym owocem – kilka razy w tygodniu.
Melon
Doskonale gasi uczucie pragnienia, jednak nadmierne spożycie może wywołać rozstrój przewodu pokarmowego.
Arbuz
Ma działanie moczopędne. Jeśli pies przebywa w mieszkaniu, warto spacerować z nim regularnie.
Gruszka
Wywołuje pojawienie się reakcji alergicznej tylko w rzadkich przypadkach. Zaleca się przyzwyczajanie zwierzęcia do gruszki od jego najmłodszych lat.
Jabłko
Zawiera wystarczającą ilość magnezu, wapnia, żelaza i innych witamin, aby utrzymać zdrowie czworonoga na odpowiednim poziomie. Owoce te są niezmiernie korzystne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.
Oprócz owoców wymienionych powyżej psom można podawać także jagody oraz porzeczki jako dodatek. Natomiast agrest przyczynia się do normalizacji metabolizmu.
Owoce, które należy ograniczyć
Poniżej znajduje się lista owoców, które można uwzględnić w diecie psa jedynie w niewielkich ilościach. Po podaniu należy obserwować, jak reaguje organizm, aby nie powstały zaburzenia przewodu pokarmowego i reakcje alergiczne.
Wiśnie
Nie zaleca się podawania ich zwierzętom z chorobami przewodu pokarmowego i podatnym na alergie.
Kiwi
Psu średniej wielkości podać co najwyżej 1 plasterek w ciągu 7 dni.
Papaja
Zawarte w niej enzymy dobrze wpływają m. in. na procesy trawienne, a także normalizują pracę przewodu pokarmowego.
Brzoskwinia, morela
Podawać w niewielkich ilościach, ponieważ mają działanie przeczyszczające.
Malina
Działa przeciwzapalne, ale jest silnym alergenem.
Śliwka
Psy nierzadko spożywają je z wielką przyjemnością. Jednak w przejrzałych owocach może zachodzić proces fermentacji, co z kolei stwarza ryzyko wystąpienia zatrucia i zaburzeń żołądkowo-jelitowych.
Kaki
Jest naturalnym przeciwutleniaczem, zawiera jod, ma działanie uspokajające. Zanim nakarmisz psa tym owocem, obierz go i usuń z niego pestki.
Nie wszystkie psy przyzwyczajone do specjalistycznej suchej karmy i mokrej karmy dla psa będą jeść owoce z przyjemnością. Dlatego eksperci zalecają przyzwyczajenie ich do owoców już od wieku szczenięcego.
Owoce, których nie wolno podawać psom
Poniżej znajduje się lista owoców, których nie należy dodawać do diety czworonożnych przyjaciół. Jeśli jednak zwierzę chętnie skosztowało jedno z nich, najprawdopodobniej nic złego się nie wydarzy, ale wskazane jest, aby raczej mu na to więcej nie pozwalać.
Cytrusy
Zawierają witaminę C w wystarczającej ilości, ale niestety powodują też podrażnienie błony śluzowej żołądka. Jeśli zwierzę cieszy się dobrym zdrowiem, w okresie jesiennozimowym zaleca się dodatkowe podawanie 1 plasterka dowolnego owocu cytrusowego w celu wzmocnienia jego odporności.
Granat
Ma wiele nasion – spożycie ich w dużych ilościach utrudnia drożność jelit, co może prowadzić do zatrucia organizmu.
Winogron
W odmianie Isabella występuje trująca substancja (metanol). U psów, które mają problemy z nerkami i wrażliwy przewód pokarmowy, nawet kilka winogron może powodować niewydolność nerek i poważne zatrucie.
Z uwagi na to, że każdy owoc przynosi zarówno korzyści, jak i szkody, ważne jest, abyś wiedział, które z nich toleruje Twój zwierzak. Zastępczo możesz podać mu profesjonalne witaminy dla psa.
Zachęcamy sprawdzić wpis o diecie BARF dla psa.
Polecane
