Menu

Jak bezpiecznie przewozić psa – wszystko co musisz wiedzieć

2023-03-14
Jak bezpiecznie przewozić psa – wszystko co musisz wiedzieć

Prawie u każdego psiego opiekuna prędzej lub później pojawia się pytanie o to, jak przewozić psa. Ktoś potrzebuje jedynie bezpiecznie dostarczyć swojego ulubieńca do weterynarza, by zrobić mu szczepienie, a ktoś inny zastanawia się nad tym, jak udać się z czworonożnym przyjacielem w dalszą podróż rowerem, samochodem, a być może nawet samolotem. Dzisiaj nie tylko odpowiemy na pytania o to, jak podróżować z psem, ale także podpowiemy, co będzie potrzebne, by zapewnić pupilowi maksymalny komfort, wygodę i bezpieczeństwo.

Podróże z psem – to świetne doświadczenie!

Zastanawiając się nad tym, jak bezpiecznie przewozić psa, możesz sobie pomyśleć: po co to w ogóle jest potrzebne? Czy nie lepiej jest podczas kolejnego wyjazdu wakacyjnego zostawić czworonoga gdzieś u rodziny, gdzie nie będzie się tak stresował i nie uczyni jakiejś “niespodzianki”? Owszem, są pieski delikatne, dla których każdy wyjazd jest ogromnym stresem i w takiej sytuacji zdecydowanie lepiej jest zostawić je w domu.

Jednak w przypadku większości czworonogów trudno im jest znieść rozstanie z właścicielem. Zabranie psa w podróż ma także wiele innych atutów:

  • Podróżując z psem, możesz spędzać więcej czasu ze swoim pupilem, co przyczyni się do silniejszej więzi między Wami;
  • Zmiana otoczenia, nowe zapachy i dźwięki, a także różne atrakcje turystyczne mogą dostarczyć zarówno Tobie, jak i Twojemu psu wiele przyjemności;
  • Podróżowanie z psem może pomóc w rozwijaniu umiejętności społecznych Twojego psa, takich jak radzenie sobie w nowych sytuacjach, nawiązywanie kontaktów z innymi ludźmi i zwierzętami oraz dostosowywanie się do nowych środowisk;
  • Nowe miejsca i doświadczenia dostarczą Twojemu czworonożnemu przyjacielowi wielu bodźców, co z kolei przyczyni się do poprawy jego samopoczucia;
  • Podróżowanie z psem może być dobrym sposobem na rozwijanie Twoich umiejętności w opiece nad nim. Wymaga planowania i organizacji, a także zdolności do radzenia sobie w różnych sytuacjach.

Przeczytaj także wpis "Pies ciągnie za smycz: co robić?"

Pielęgnacja kota

Jak bezpiecznie przewozić psa?

Zasady bezpiecznego przewożenia psa są uwarunkowane tym, jakim rodzajem pojazdu zdecydujesz się udać w podróż. Rozważmy każdą z dostępnych opcji bardziej szczegółowo.

Jak przewozić psa na rowerze

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak przewozić psa na rowerze, przede wszystkim zadbaj o zakup odpowiedniego transportera, który można bezpiecznie zamocować na bagażniku. Upewnij się, że koszyk lub kosz jest wyłożony miękkim materiałem, aby Twój pies miał wygodne miejsce do siedzenia. Ponadto nie wybieraj się od razu w daleką drogę – spróbuj zacząć od krótkiej trasy, aby sprawdzić, jak Twój pies sobie radzi. Jeśli Twój pupil wydaje się zestresowany lub przerażony, zakończ jazdę i spróbuj ponownie następnym razem.

Jak przewozić psa na motorze

Często pojawia się pytanie o to, jak przewozić psa na motorze. Zasady są tu bardzo podobne do reguł przewożenia psa rowerem. Pamiętaj jednak, aby używać transporterów, które są zaprojektowane specjalnie do przewożenia pupili na motocyklu. Ponadto dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad tym, jak przewozić psa na motorze, mamy jeszcze jedno zalecenie: zapięcie pasa bezpieczeństwa lub innego rodzaju mocowanie może pomóc zapobiec przypadkowemu wypadnięciu psa podczas jazdy.

Jak przewozić psa w samochodzie

Pytanie o to, jak przewozić psa w samochodzie, jest jednym z najczęstszych, które pojawiają się u właścicieli piesków, marzących o ich zabieraniu w podróż. Najlepiej jest przyzwyczajać zwierzę do takich wyjazdów od młodego, a samą podróż organizować w oparciu o jak przewozić psa w samochodzie przepisy.

Obecnie są wytyczone precyzyjne zasady dotyczące tego, jak przewozić psa w aucie: piesek powinien znajdować się w transportere (najlepsza opcja dla tych, którzy zastanawiają się nad tym, jak przewozić małego psa w samochodzie) lub siedzieć na siedzeniu (wówczas należy go zapiąć odpowiednimi pasami bezpieczeństwa). Odpowiadając na pytanie o to, jak najlepiej przewozić psa w samochodzie, większość opiekunów stwierdza, że dobrą opcją dla piesków przyzwyczajonych do podróży będzie zapewnienie im wystarczającej swobody, natomiast dla tych, którzy boją się wyjazdów, warto kupić transporter.

Jak przewozić psa w autobusie

Większość linii autobusowych zabrania przejazdów z psami, chyba że są to psy przewodnicy. Jedynie niektórzy przewoźnicy umożliwiają podróże pieskom o wadze do 10 kg, które przez całą trasę powinny znajdować się w transporterach.

Jak podróżować z psem pociągiem

Mimo wielu wątpliwości, pojawiających się u psich opiekunów, odpowiedź na pytanie o to, jak podróżować z psem pociągiem jest pewnie najłatwiejsza. Zgodnie z regulaminami pieski mogą podróżować w kagańcu i na smyczy (wówczas płacimy za ich bilet) lub, jeśli ich waga wynosi do 10 kg, za darmo w transporterze. Która opcja jest lepsza? O tym decyduje właściciel, opierając się na tym, jak zwierzę reaguje na obcych ludzi, hałas i inne czynniki pobudzające.

Jeszcze jedna ważna porada dla właścicieli zastanawiających się nad tym, jak przewozić psa w pociągu: lepiej wybierać trasy o długości nie większej niż 5-6 godzin lub nocne, wówczas przez całą drogę Twój ulubieniec będzie spał i nie będzie doznawał stresu.

Jak przewozić psa

Jak podróżować z psem samolotem

Odpowiedź na pytanie o to, jak podróżować z psem samolotem, zależy od firmy lotniczej, z której usług postanowimy skorzystać. Linie WizzAir i RyanAir w ogóle nie przewożą psów, z kolei są też inne linie, które zezwalają na przewóz psów przewodników. Są też takie, które akceptują psy jako pasażerów.

Warto jednak mieć na uwadze, że zwierzę powinno znajdować się w specjalnym transporterze, zgodnym z wymaganiami firmy przewoźnika i, jeśli waży ono więcej niż 8 kg, podróż będzie odbywała się nie na rękach u właściciela, a w odpowiedniej komorze bagażowej. Udając się w podróż samolotem warto więc dokładnie poznać warunki przewożenia zwierząt konkretnej linii lotniczej.

Czego potrzebujesz do wygodnego podróżowania z pieskiem?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak podróżować z psem samochodem lub innym pojazdem, musisz zadbać nie tylko o bezpieczeństwo pupila, ale także zakup rzeczy, które będą niezbędne w podróży. Znajdziesz je w sklepie zoologicznym Unizoo:

  • Transporter lub pasy bezpieczeństwa. Transporter powinien być dostosowany do wielkości psa i zapewniać odpowiednią wentylację, warto ponadto zastanowić się nad tym, czy będzie to miękka torba czy też pojemnik o sztywnych krawędziach. Z kolei pasy bezpieczeństwa powinny być dopasowane do psa i zabezpieczać na tyle, aby pies nie mógł przemieszczać się po środku transportu. Dobrej jakości klatki, kojce i transportery dla psów dobierzesz na stronie Unizoo: wytrzymają nawet kilkanaście podróży.
  • Kocyk. Najlepiej zabrać w podróż ten, na którym piesek spał w domu – pomoże on zredukować stres i komfortowo wypocząć nawet w zatłoczonym pojeździe. Warto zaopatrzyć się więc w koc z polaru lub innego miękkiego materiału przynajmniej na kilka tygodni przed wyjazdem.
  • Zabawki. Niezależnie od tego, czy wyjeżdżasz na krótki, czy też dłuższy pobyt, weź ze sobą lekką i lubianą przez pieska zabawkę.
  • Witaminy na odporność. Warto je kupić i podawać psu kilka tygodni przed wyjazdem i podczas podróży.
  • Kaganiec, smycz i obroże. Wszystkie te rzeczy powinny być dobrej jakości i nie sprawiać pieskowi dyskomfortu. Nie zabieraj ze sobą nowych, dopiero zakupionych rzeczy, lecz te, które już wielokrotnie zostały przetestowane w praktyce. Sprawdź smycze dla psa u nas na stronie.
  • Miseczka do podawania pupilowi wody i karmy. Dobrze jest zdecydować się na lekkie silikonowe produkty, nie zajmujące sporo miejsca w bagażu i łatwe w czyszczeniu.

Podsumowanie

Omówiliśmy jak bezpiecznie podróżować z psem za pomocą różnych rodzajów transportu, w tym rowerów, motocykli, samochodów i samolotów, oraz udzieliliśmy wskazówek na wybór odpowiednich gadżetów i zapewnienie psu wygody, bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia. Podróżowanie z psem może być pozytywnym doświadczeniem, które wzmacnia więź między właścicielem a zwierzęciem, pomaga rozwijać umiejętności społeczne pupila oraz dostarcza nowych doświadczeń. Mamy nadzieję, że nasze zalecenia okazały się dla Ciebie naprawdę przydatne i dzięki nim będziesz mógł odbyć naprawdę wspaniałą przygodę ze swoim czworonożnym przyjacielem.

Zachęcamy przeczytać artykuł "Pies sam w domu — jak osłodzić pupilowi samotność?"

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel