Menu

Jak przyuczyć szczeniaka do toalety?

2020-10-24
Jak przyuczyć szczeniaka do toalety?

Zabierając szczeniaka do domu, ważne jest, aby zrozumieć pełną odpowiedzialność za nowego członka rodziny. Tylko przy odpowiednim podejściu możesz wychować posłusznego i wiernego przyjaciela. A jeśli spędzasz większość czasu w pracy i nie masz możliwości monitorowania życia swojego zwierzaka, będziesz musiał poświęcić dużo czasu i wysiłku na szkolenie toaletowe. A wtedy nieprzyjemne “niespodzianki” w postaci kałuż na dywanach nie będą zasmucać.

Jak urządzić toaletę dla szczeniaka?

Istnieje kilka sposobów załatwienia miejsca na toaletę. Może to być zwykła gazeta lub jednorazowe pieluchy. Umieszczone są w specjalnej tacy, której boki chronią przed wyciekiem. W trakcie szkolenia szczeniaka z domu będziesz musiał tymczasowo usunąć powłoki podłogowe. Trudno będzie pozbyć się zapachu i umyć je, ponieważ brud i nieprzyjemny zapach są bardzo silnie zatrzymywane we włóknach. Dlatego można skorzystać z jednorazowych podkładów dla psa.

Obserwuj swojego zwierzaka przed umieszczeniem kuwety. Zwykle zwierzę wybiera miejsce, koncentrując się na naturalnych instynktach. Lepiej nie zmieniać lokalizacji tacy, aby szczeniak szybko przyzwyczaił się do określonego miejsca do załatwiania spraw toaletowych. Domowa toaleta będzie odpowiednia, jeśli nie masz możliwości regularnego wyprowadzania szczeniaka na spacer. Jednak najlepszą opcją na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów i wyszkolenie psa w dyscyplinie jest załatwienie “toalety” na ulicy podczas spaceru.

Kiedy przyuczać szczeniaka do toalety?

Oczywiście wszyscy właściciele chcą, aby szczeniak od pierwszego dnia chodził do toalety w odpowiednim miejscu, a jeszcze lepiej prosił o wyjście na zewnątrz. Ale w praktyce proces uczenia się wymaga dużo cierpliwości i siły. Gdy tylko szczeniak przekroczy próg nowego domu, konieczne jest rozpoczęcie treningu, w przeciwnym razie później będzie to podwójnie trudne.

Jak przyuczyć szczeniaka do toalety

Przyjrzyj się bliżej zachowaniu swojego malucha. Podczas gdy węszy i szuka miejsca do toalety, zwróć szczególną uwagę na ciemne zakamarki, które spodobały się psowi.

Upewnij się, że wszystkie kuwety dla psów w domu (a może być ich kilka) są czyste, w przeciwnym razie szczeniak znajdzie bardziej odpowiednie miejsce.

Nauczenie psa prosić o wyjście na zewnątrz

Częstotliwość wyprowadzania psa zależy nie tylko od rasy, ale także od stylu życia Twojego pupila. Jeśli twój pies należy do małych ras ozdobnych, organizacja toalety w domu jest całkiem odpowiednia. Zbyt aktywne psy nie mogą długo przebywać w mieszkaniu, ale lubią grać na ulicy. Od czego zacząć naukę korzystania z toalety na ulicy?

  1. Pierwsze wyjście na ulicę należy przeprowadzić pod specjalnym nadzorem i po kwarantannie (w przypadku ostatnich szczepień).
  2. W wieku sześciu miesięcy konieczne jest wyprowadzenie szczeniaka na zewnątrz do 5 razy dziennie. Pomoże to szybko nauczyć się załatwiać potrzeby w warunkach naturalnych.
  3. Lepiej jest chodzić na spacery po spaniu i jedzeniu. Aby pies zrozumiał, że robi wszystko prawidłowo zaraz po toalecie, chwal go i poczęstuj smakołykiem.
  4. Jeśli wyszedłeś na zewnątrz w celach szkoleniowych, poczekaj, aż pies pójdzie do toalety, a następnie rozpocznij aktywność.
  5. Dobierz odpowiednie słowa, aby pies zrozumiał, czego od niego oczekujesz, a wtedy kwestia toalety minie odruchowo.
  6. Podczas przyuczania korzystania z toalety nie zdejmuj tacek ani pieluch, dopóki nie upewnisz się, że pies wie, gdzie załatwić potrzebę.

Jeśli zrobisz wszystko poprawnie, ale nie ma rezultatu i zwierzę pozostawia kałuże w niewłaściwym miejscu, być może psychika szczeniaka nie jest jeszcze wystarczająco ukształtowana i potrzeba więcej czasu. Przyczyną niewłaściwego zachowania może być również stres, na który często narażone są zwierzęta z powodu kary za niewłaściwe zachowanie lub agresję.

Sklep internetowy Unizoo ma wszystko, czego potrzebujesz, aby Twoje psy i koty wiodły pełnomocne życie i odczuwały miłość swoich właścicieli. Doświadczeni konsultanci udzielą informacji na temat każdego artykułu i uwzględnią wszystkie Twoje życzenia dotyczące dostawy.

Masz kota? Zapoznaj się z tematem "Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?"

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi